Niezbędnik

Dlaczego mapy są nieaktualne już w dniu ich powstania?

Obecne zarysy lądów uformowały się w wyniku rozpadu gigantycznego kontynentu. Obecne zarysy lądów uformowały się w wyniku rozpadu gigantycznego kontynentu. Marek Kwiatkowski / Polityka
1. Płyty rozchodzą się w miejscu, gdzie strumień roztopionych skał z wnętrza Ziemi dociera do skorupy ziemskiej. 2. Gdy płyty poruszają się ku sobie, jedna z nich wchodzi pod drugą. Zapadająca się płyta ulega stopieniu.Marek Kwiatkowski/Polityka 1. Płyty rozchodzą się w miejscu, gdzie strumień roztopionych skał z wnętrza Ziemi dociera do skorupy ziemskiej. 2. Gdy płyty poruszają się ku sobie, jedna z nich wchodzi pod drugą. Zapadająca się płyta ulega stopieniu.

Kontynenty, niczym wieczni pielgrzymi, są od setek milionów lat stale w drodze. Zagadkę ich ruchu wyjaśnił na początku XX w. niemiecki badacz Alfred Wegener. Przedstawił on śmiałą teorię dryfu kontynentów, którą udokumentował nie tylko analizami linii brzegowej, ale także wynikami licznych badań geologicznych, paleontologicznych i topograficznych. Twierdził, że obecne lądy mają ok. 200 mln lat i pochodzą z rozpadu gigantycznego kontynentu, który nazwał Pangeą, czyli Wszechziemią.

Niezbędnik Inteligenta „88 Pytań do Nauki” (100054) z dnia 25.06.2012; Nauki o ziemi; s. 26