Niezbędnik

Umysł ucieleśniony

W ilustracji wykorzystano słynną grafikę Mauritsa Eschera. W ilustracji wykorzystano słynną grafikę Mauritsa Eschera. BEW, Mirosław Gryń / Polityka
Czy słowa mogą sprawiać ból? To pytanie do niedawna zastanawiało wyłącznie poetów. Dziś coraz częściej intryguje badaczy języka i procesów poznawczych. Wielu z nich żywi przekonanie, że słowa i metafory wywołują efekt, bo oddziałują nie tylko na umysł, lecz także na ciało.
W ilustracji wykorzystano zapis nutowy jednej z fug Jana Sebastiana Bacha.AN, Mirosław Gryń/Polityka W ilustracji wykorzystano zapis nutowy jednej z fug Jana Sebastiana Bacha.

Istnienie języka i działanie umysłu – jak już wspominaliśmy – do dziś nie doczekały się pełnego naukowego wyjaśnienia. Czy zjawiska umysłowe w całej ich subtelności są wyłącznie skutkiem procesów materialnych przebiegających w organizmie? A jeśli tak, to jaki poziom organizacji materii jest decydujący? Czy trzeba schodzić aż do szczebla oddziaływań kwantowych, jak proponuje fizyk Roger Penrose? Czy wystarczą reakcje biochemiczne, jak proponują zwolennicy neuronowej teorii języka? Czy jednak rzeczywiście z harców bezmyślnych molekuł miałaby narodzić się świadomość wolnej woli i mowa?

Niezbędnik Inteligenta „O języku” (100060) z dnia 23.10.2012; JĘZYK W KULTURZE; s. 73
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >