Niezbędnik

Wokół nadziei

Mirosław Gryń / Polityka

Kiedy patrzę na moją robotę jako księdza i filozofa, wtedy łapię się na tym, że przez te kilkadziesiąt lat pracowałem głównie nad ludzką nadzieją – mówił ksiądz Józef Tischner.

Dziś, w czasach ekonomicznej niepewności i dyskusji nad wartościami, miałby zapewne jeszcze więcej pracy. Gdyby był z nami teraz, pewnie nie narzekałby na płytką debatę publiczną, ale sam by założył konto na Twitterze i ze swoją swadą, lapidarnością i humorem natychmiast zyskałby dziesiątki tysięcy fanów. W powodzi informacji przyszliby sami, poszukując celnej, mądrej myśli.

Jaka szkoda, że to konto nie może powstać.

Ale celnych i mądrych myśli szukamy nieustannie.

Dlatego poprosiliśmy laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa ­Tischnera o ich współczesną, osobistą refleksję o nadziei. Nagroda, którą wspólnie z Wydawnictwem Znak współtworzymy już od ponad 12 lat, trafia co roku w ręce najwybitniejszych polskich humanistów, pisarzy, działaczy społecznych. Ich właśnie poprosiliśmy o głos.

W tym roku w rozmowach, fragmentach książek, esejach i komentarzach mierzą się z nadzieją: tematem codziennym i bardzo tischnerowskim.

Mam przyjemność przekazać w Państwa ręce zbiór tekstów refleksji o nadziei. Będzie to dla nas przyjemność, jeśli staną się inspiracjami w codziennym myśleniu.

Piotr Śliwicki
Prezes Zarządu Grupy Ergo Hestia

Niezbędnik Inteligenta „Zrozumieć mózg” (100071) z dnia 15.04.2013; Przewodnik Kulturalny: O nadziei; s. 117
Reklama