Niezbędnik

Jak działa pamięć

W tworzenie pamięci deklaratywnej zaangażowane są ewolucyjnie młodsze części mózgu, m.in. kora przedczołowa (zaznaczona na żółto) oraz hipokamp (zaznaczony na fioletowo). W tworzenie pamięci deklaratywnej zaangażowane są ewolucyjnie młodsze części mózgu, m.in. kora przedczołowa (zaznaczona na żółto) oraz hipokamp (zaznaczony na fioletowo). Fernando Da Cunha/BSIP / Corbis
Ludzka pamięć to nie jest jeden wielki magazyn wspomnień, ale sieć skomplikowanych systemów zmuszająca do wytężonej pracy niemal cały mózg.

W 1988 r. pewien Włoch wybrał się na konną przejażdżkę. W trakcie galopu wierzchowiec potknął się, a mężczyzna spadając z konia doznał poważnych obrażeń głowy. Wykonana w szpitalu tomografia komputerowa mózgu wykazała uszkodzenia części płatów czołowego i skroniowego w lewej półkuli. Mimo to po przebytej rekonwalescencji ofiara wypadku właściwie nie wykazywała żadnych zaburzeń mowy, rozumienia i inteligencji. Po pewnym czasie okazało się jednak, że mężczyzna miał bardzo specyficzne problemy z pamięcią: nie był w stanie przypomnieć sobie nazw własnych – imion, nazwisk, miast czy państw.

Niezbędnik Inteligenta „Zrozumieć mózg” (100071) z dnia 15.04.2013; Mózg pod mikroskopem; s. 37
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >