Niezbędnik

Trzy ciała i mózg

Stephen Hawking w swoim uniwersyteckim gabinecie w Cambridge, 2012 r. Stephen Hawking w swoim uniwersyteckim gabinecie w Cambridge, 2012 r. Sarah Lee/AFP / East News
Bohaterem ceremonii otwarcia londyńskich igrzysk paraolimpijskich w 2012 r. był Stephen Hawking. Astrofizyk, którego genialny umysł uwięziło bezwładne ciało. Uwięziło, ale nie skrępowało.

Lekarze wydali wyrok, gdy Stephen Hawking miał 21 lat. Choroba Lou Gehriga, czyli stwardnienie zanikowe boczne – taka diagnoza oznaczała na początku lat 60. XX w. wyrok śmierci, przy czym egzekucja mogła ciągnąć się latami, w zależności od tempa postępującej atrofii mięśni. Jane Hawking, pierwsza żona uczonego, wspomina chwilę, gdy dowiedziała się o dolegliwościach przyszłego męża: „Byłam wstrząśnięta. Nie mogłam sobie wyobrazić, że ktoś starszy zaledwie o kilka lat musi mierzyć się z perspektywą własnej śmierci. Śmiertelność nie odgrywała jeszcze żadnego znaczenia w naszej egzystencji. Byliśmy ciągle na tyle młodzi, by czuć się nieśmiertelnymi”.

Pogarszająca się kondycja fizyczna nie przeszkodziła Hawkingowi w nauce – pierwsze objawy choroby dostrzegł podczas studiów w Oksfordzie, którymi specjalnie nie przejmował się, co odbiło się podczas egzaminu otwierającego drogę do kontynuowania nauki w Cambridge. Część pisemna sprawdzianu wypadła na tyle słabo, że konieczna okazała się ustna dogrywka. Na szczęście w jej trakcie, jak odnotowują kronikarze, egzaminatorzy zdali sobie sprawę, że mają do czynienia z osobą znacznie inteligentniejszą od większości z nich. Wrota do Cambridge zostały otwarte. Nieuleczalna choroba nie przeszkodziła też w rozwoju uczucia między Stephenem i Jane.

Ciało pierwsze

Mimo ogłoszonego przed półwieczem wyroku Stephen Hawking ciągle żyje – w czasie kiedy jego ciało ponosiło kolejne klęski, umysł wznosił się na intelektualne wyżyny. Uczony z Cambridge uznawany jest w kręgach naukowych za jednego z najwybitniejszych współczesnych astrofizyków i kosmologów. Dla opinii publicznej stał się ikoną o rozpoznawalności i popularności podobnej do tej, jaką cieszą się największe gwiazdy popkultury.

Niezbędnik Inteligenta „Zrozumieć mózg” (100071) z dnia 15.04.2013; Mózg z problemami; s. 78
Reklama