Niezbędnik

Księga życia

Przełomowe badania ludzkiego genomu

W Program Poznania Ludzkiego Genomu (Human Genome Project) zaangażowało się kilkanaście międzynarodowych ośrodków badawczych z USA, Japonii, Chin, Wlk. Brytanii, Francji i Niemiec. W Program Poznania Ludzkiego Genomu (Human Genome Project) zaangażowało się kilkanaście międzynarodowych ośrodków badawczych z USA, Japonii, Chin, Wlk. Brytanii, Francji i Niemiec. James King-Holmes/Science Photo Library / EAST NEWS
Human Genome Project to jeden z najciekawszych projektów naukowych ostatnich lat. Co już wiemy o ludzkim genomie, a co jeszcze czeka na wyjaśnienie?
Tropiciele ludzkiego genomu, od lewej: Francis Crick i James Watson, odkrywcy DNA (ich zdjęcie z naukowej młodości.Pierre Perrin/Sygma/Corbis Tropiciele ludzkiego genomu, od lewej: Francis Crick i James Watson, odkrywcy DNA (ich zdjęcie z naukowej młodości.

Dziś poznajemy język, w jakim Bóg stworzył życie – słowa Billa Clintona, ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, zabrzmiały 26 czerwca 2000 r. niezwykle podniośle. Na miarę oczekiwań, jakie wiązano z rozszyfrowaniem genomu człowieka, a właśnie ten sukces ogłaszano podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

Clinton, podobnie jak większość przeciętnych obserwatorów niemających z genetyką i biologią molekularną wiele wspólnego, prawdopodobnie wierzył, że obwieszcza przełom nie tyle w genetyce człowieka, co może nawet – zważywszy na jego patetyczny ton – w całej historii ludzkości. Być może był pewien, że tajemnice powstawania życia zostały właśnie wyjaśnione, bo dowiedzieliśmy się, co skrywa podwójna nić DNA. Na świat nie będą przychodzić dzieci z wadami genetycznymi, gdyż uda się je naprawić w zarodku. Zaczniemy uzdrawiać chorych, wyjaśnimy mechanizmy nie tylko nieuleczalnych plag – takich jak nowotwory, otyłość czy cukrzyca – ale zrozumiemy też biologiczne wyznaczniki ludzkich zachowań.

Minęło od tamtej pory 14 lat i wiele oczekiwań po prostu się nie spełniło – sumuje gorzko prof. Piotr Stępień z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. – Mam poczucie pewnego niespełnienia, ale widocznie taka jest natura: zbyt skomplikowana, by można ją było poznać w tak krótkim czasie.

Odsłona pierwsza: wyścig

Odkąd James Watson i Francis Crick wyjaśnili w 1953 r., czym jest helisa DNA, poznanie zasobu informacji genetycznej rozpalało wyobraźnię naukowców. Do tego stopnia, że uczeni zaangażowani w biologię molekularną nie wyobrażali sobie dalszego rozwoju tej dziedziny nauki bez rozszyfrowania ludzkiego genomu.

Niezbędnik Inteligenta „Co mamy w genach” (100079) z dnia 17.03.2014; Oblicza genetyki; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Księga życia"
Reklama