Niezbędnik

Geny w sądzie

DNA – pułapka na przestępców

Jeśli mamy do czynienia z zabójstwem, to ciało staje się miejscem zbrodni, więc ślady biologiczne są zbierane przez medyka sądowego podczas sekcji zwłok. Jeśli mamy do czynienia z zabójstwem, to ciało staje się miejscem zbrodni, więc ślady biologiczne są zbierane przez medyka sądowego podczas sekcji zwłok. Rafe Swan/Cultura Science / Getty Images
W kryminalistyce badania genetyczne to dziś podstawa. Co ślady biologiczne mówią o miejscu zbrodni, ofierze i przestępcy?
Amanda Knox, oskarżona o morderstwo; swe dotychczasowe uniewinnienie zawdzięcza badaniom DNA (sprawa wraca jednak do sądu).Giorgio Benvenuti/Reuters/Forum Amanda Knox, oskarżona o morderstwo; swe dotychczasowe uniewinnienie zawdzięcza badaniom DNA (sprawa wraca jednak do sądu).

Kiedyś Sherlock Holmes i Herkules Poirot mieli do dyspozycji dedukcję i małe szare komórki, współcześni detektywi z amerykańskich seriali CSI mają do dyspozycji całe zastępy naukowców. Decydujące dowody zbrodni to już nie odciski butów, zapach perfum czy nawet pozostawione przez przestępcę linie papilarne, ale wyniki analiz DNA. Dzięki nim można wyśledzić winnego i dowiedzieć się, kim była ofiara, nawet jeśli została zamordowana przed wieloma laty.

Niezbędnik Inteligenta „Co mamy w genach” (100079) z dnia 17.03.2014; Oblicza genetyki; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Geny w sądzie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >