Choroby zapisane w genach

Masz zły gen
Nie tylko kolor oczu i wzrost otrzymujemy w spadku po rodzicach. Większość nękających nas chorób ma również podłoże genetyczne.
Dziś wiadomo, że większość trapiących nas schorzeń swoje korzenie ma w DNA.
BSIP/EAST NEWS

Dziś wiadomo, że większość trapiących nas schorzeń swoje korzenie ma w DNA.

Genetyka stworzyła podwaliny współczesnej medycyny. Terapie genowe to wciąż pieśń przyszłości, ale gdyby pokusić się o stworzenie rankingu dziedzin wykorzystujących zdobycze genetyki w praktyce – od archeologii poprzez kryminalistykę do rolnictwa – z całą pewnością medycynę należałoby umiejscowić na szczycie listy.

Odkrywając tajemnicę DNA, dowiedzieliśmy się o sobie więcej niż kiedykolwiek przedtem – mówi prof. Tadeusz Mazurczak, były prezes Polskiego Towarzystwa Genetyki Klinicznej i wieloletni kierownik Zakładu Genetyki Medycznej w warszawskim Instytucie Matki i Dziecka; choć przed tysiącami lat ludzie już musieli przecież zdawać sobie sprawę z istnienia biologicznych mechanizmów sprawiających, że rodzinne podobieństwo nie jest niczym przypadkowym.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj