Niezbędnik

Czym skorupka za młodu...

Genetyka – główny mechanizm dziedziczenia

Jeszcze do niedawna uważało się, że jedynie zmiany na poziomie DNA są przekazywane kolejnym pokoleniom. Jeszcze do niedawna uważało się, że jedynie zmiany na poziomie DNA są przekazywane kolejnym pokoleniom. Dimitri Vervitsiotis/Photographer's Choice / Getty Images
Nie tylko sekwencja DNA ma znaczenie dla funkcjonowania komórek. Istotna jest też aktywność genu w odpowiedzi na działanie czynników zewnętrznych. Jakie to ma znaczenie z punktu widzenia medycyny?
Chyba najlepiej udokumentowanym przykładem zależności omawianych w artykule jest holenderskie badanie potomstwa kobiet, które były w ciąży w 1944 r., podczas klęski głodu w trakcie II wojny światowej.ANP/PAP Chyba najlepiej udokumentowanym przykładem zależności omawianych w artykule jest holenderskie badanie potomstwa kobiet, które były w ciąży w 1944 r., podczas klęski głodu w trakcie II wojny światowej.

Nasz wygląd zewnętrzny oraz właściwości fizjologiczne i cechy biologiczne, nazywane fachowo fenotypem, są wypadkową oddziaływania czynników genetycznych i środowiskowych. Trudno powiedzieć, który z nich odgrywa ważniejszą rolę w zmienności osobniczej. Bywa, że dwa organizmy o tym samym genotypie (informacji genetycznej) będą się różnić od siebie fenotypowo, gdyż działały na nie odmienne czynniki zewnętrzne. Możliwa jest także sytuacja odwrotna, kiedy czynniki zewnętrzne spowodują wystąpienie tego samego fenotypu u organizmów różniących się pod względem genetycznym.

Niezbędnik Inteligenta „Co mamy w genach” (100079) z dnia 17.03.2014; Genetyka w medycynie; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Czym skorupka za młodu..."
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >