Niezbędnik

Geny z apteki

Terapie genowe

Limfocyt T odpowiedzialny za obronę organizmu przed zakażeniami. Limfocyt T odpowiedzialny za obronę organizmu przed zakażeniami. NIAID/National Institute of Health/Science Photo Library / EAST NEWS
Wiara w to, że genetyka stworzy rewolucyjne metody leczenia, nie jest bezpodstawna. Choć na razie postęp w tej dziedzinie nie jest wcale oszałamiający.
Pierwsza na świecie próba terapii genowej: genetyk William French Anderson z Ashanti DeSilvą, zaliczaną do tzw. bubble kids.AN Pierwsza na świecie próba terapii genowej: genetyk William French Anderson z Ashanti DeSilvą, zaliczaną do tzw. bubble kids.

Natura obeszła się z Ashanti DeSilvą wyjątkowo okrutnie, pozbawiając ją naturalnych mechanizmów odporności. Od pierwszych dni po urodzeniu dziewczynkę należało odgradzać od świata zewnętrznego, ponieważ bez prawidłowo działających komórek immunologicznych była skazana na ciągłe infekcje i zagrożenie śmiercią. Limfocyty T, odpowiedzialne za obronę organizmu przed zakażeniami, u Ashanti praktycznie nie istniały – niszczyły je toksyczne substancje, które powstawały na skutek braku jednego z enzymów, co z kolei było spowodowane wrodzonym uszkodzeniem genu warunkującego powstawanie tego białka.

Niezbędnik Inteligenta „Co mamy w genach” (100079) z dnia 17.03.2014; Genetyka przyszłości; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Geny z apteki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >