Niezbędnik

Żacy.XIX (model anglosaski)

Żacy.XIX (model anglosaski)

Regaty wioślarskie studentów Oksfordu i Cambridge odbywające się od 1897 r., fotografia przedstawia pierwsze zawody. Regaty wioślarskie studentów Oksfordu i Cambridge odbywające się od 1897 r., fotografia przedstawia pierwsze zawody. Mary Evans Picture Library / EAST NEWS
Hymn studentów, „Gaudeamus igitur”, mówi o przemijaniu przyjemnej młodości – post iucundam iuventutem. Ale w XIX w. studiowanie, zwłaszcza w uczelniach anglosaskich, to nie były tylko swawole.
Herby Oxford University i Cambridge University z początku XX w.Rischgitz/Hulton Archive/Getty Images Herby Oxford University i Cambridge University z początku XX w.

John Henry Newman w opublikowanej w 1852 r. pracy „Idea uniwersytetu” (The Idea of a University) stwierdzał, że „kiedy masa młodych ludzi, pełnych zapału, o otwartych oczach i sercach, przyjaznych w stosunku do otoczenia, jak to bywa regułą u młodych, zejdzie się w jednym miejscu i swobodnie ze sobą obcuje, można być pewnym, że będą się uczyć jedni od drugich, nawet jeżeliby nie było nikogo, kto ma ich nauczać; rozmowa wszystkich jest serią wykładów dla każdego z osobna, zdobywają nowe idee i poglądy, świeży materiał do przemyśleń i określone zasady do wypowiadania sądów i działania, dzień po dniu”.