Niezbędnik

Dwa oblicza międzywojnia

Uniwersytet w latach dwudziestych

Inauguracja roku akademickiego 1930/31 na Politechnice Warszawskiej. Studenci udają sie z gmachu uczelni na nabożeństwo do Kościoła Najświętszego Zbawiciela. Inauguracja roku akademickiego 1930/31 na Politechnice Warszawskiej. Studenci udają sie z gmachu uczelni na nabożeństwo do Kościoła Najświętszego Zbawiciela. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wielka Wojna obaliła dziewiętnastowieczny mit, że nauka jest wspólnym dobrem służącym powiększaniu powszechnego dobrobytu i szczęścia. Ale też w dwudziestoleciu międzywojennym okrzepło i ugruntowało swą pozycję wiele dyscyplin akademickich uważanych dziś za kluczowe.
Tydzień Akademika w Warszawie w 1925 r. Przejazd studentów przez miasto samochodami ciężarowymi.Narodowe Archiwum Cyfrowe Tydzień Akademika w Warszawie w 1925 r. Przejazd studentów przez miasto samochodami ciężarowymi.

Podczas I wojny światowej okazało się, że naukowcy mają narodowość i niewiele skrupułów: z zapałem uzasadniali przemoc i udoskonalali metody zabijania wrogów. „W czasie pokoju – tłumaczył współpracownikom Fritz Haber, odkrywca syntezy amoniaku i współtwórca gazów bojowych – nauka służy ludzkości, a w czasie wojny swojemu krajowi”. Zarazem autorytet nauki wzrósł. Między 1919 a 1923 r. obserwacje nieba potwierdziły teorię względności; Albert Einstein stał się naukowym celebrytą wszech czasów.