Niezbędnik

Zdecydowanie wielka względność

Ogólna teoria względności: czym jest, co zmieniła

Amerykańscy astronauci (od lewej): Buzz Aldrin, Charles Basset i Theodore Freeman, w pikującym w dół samolocie trenują stan nieważkości, 1964 r. Amerykańscy astronauci (od lewej): Buzz Aldrin, Charles Basset i Theodore Freeman, w pikującym w dół samolocie trenują stan nieważkości, 1964 r. Ralph Morse/The LIFE Picture Collection / Getty Images
Równania ogólnej teorii względności, pomimo matematycznej zawiłości, niosą ze sobą bardzo proste przesłanie. „Materia mówi grawitacji, jak ma zakrzywiać czasoprzestrzeń, grawitacja mówi materii, jak ma się poruszać”.
Swobodne spadanie nie różni się od swobodnego lewitowania przy zerowej grawitacji. Kominiarz, kiedy spada z dachu, nie odczuwa swojego ciężaru. Znajduje się więc w stanie nieważkości jak w kosmosie.Mirosław Gryń/Polityka Swobodne spadanie nie różni się od swobodnego lewitowania przy zerowej grawitacji. Kominiarz, kiedy spada z dachu, nie odczuwa swojego ciężaru. Znajduje się więc w stanie nieważkości jak w kosmosie.

„Świat współczesny narodził się 29 maja 1919 r.” – tak rozpoczyna się „Historia współczesnego świata” autorstwa angielskiego historyka Paula Johnsona. Pozornie dzień ten nie wyróżniał się niczym specjalnym spośród innych dni pierwszego roku pokoju po zakończeniu I wojny, nie podpisano żadnego znaczącego traktatu politycznego, nie powstało wielkie dzieło sztuki, giełdy nie zanotowały istotnych spadków ani wzrostów.

Niezbędnik Inteligenta „Wielkie teorie i odkrycia naukowe” (100099) z dnia 07.09.2015; 100 lat teorii względności; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdecydowanie wielka względność"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >