Niezbędnik

Máthēmamorfozy

Historia matematyki

Euklides (IV w. p.n.e.) nauczający matematyki, strona tytułowa jego „Elementów”, Oxford, 1806 r. Euklides (IV w. p.n.e.) nauczający matematyki, strona tytułowa jego „Elementów”, Oxford, 1806 r. Universal History Archive / EAST NEWS
W historii matematyki, zapewne największego wynalazku w dziejach (no, może jednego z największych), odkrywamy tropy niezliczonych ideologii, kultur i religii. Odbijają się w niej nadzieje i rozczarowania ludzkości. Jej przyszłość też.
Cyfry egipskie, świątynia Amona, Karnak, okres XIX dynastii (1320–1200 p.n.e.)Andrea Jemolo/AKG Images/EAST NEWS Cyfry egipskie, świątynia Amona, Karnak, okres XIX dynastii (1320–1200 p.n.e.)

Za próby opisania historii matematyki na kilku stronach przewidziane są następujące klątwy: duchami licznych przedwcześnie zmarłych z obłąkania matematyków szczucie, żywcem całkowanie, przy wypełnianiu deklaracji podatkowej przecinków pomylenie. Powodów jest wiele, a najważniejszy taki, że w przeciwieństwie do innych ten wyjątkowy wynalazek jest organicznie spleciony z dziejami samej cywilizacji. Jego rozwój był warunkowany czynnikami kulturowymi, geograficznymi, politycznymi, religijnymi – i fizjologicznymi ograniczeniami gatunku ludzkiego.

Niezbędnik Inteligenta „Wynalazki, które wstrząsnęły światem” (100105) z dnia 29.02.2016; Wynalazki założycielskie; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Máthēmamorfozy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >