Niezbędnik

Wielkie spalanie

Transformacje energetyczne na przestrzeni lat

Kopalnia węgla w okolicach Hanley, Staffordshire, Anglia, 1873 r. Kopalnia węgla w okolicach Hanley, Staffordshire, Anglia, 1873 r. Mary Evans Picture Library / EAST NEWS
Gdyby nie tani węgiel i ropa, dziś żylibyśmy na znacznie niższym poziomie. Do rozwoju bowiem potrzebowaliśmy energii. Dzięki niej korzystamy z tysięcy udogodnień, o jakich nasi poprzednicy sprzed rewolucji przemysłowej nie mieli pojęcia.
Erupcja ropy, pola naftowe Masdżed-e Solejman, Iran, ok. 1900 r.Hulton-Deutsch Collection/Corbis Erupcja ropy, pola naftowe Masdżed-e Solejman, Iran, ok. 1900 r.

Nawet radykalni krytycy postępu technicznego niechętnie przesiedliby się znów z samochodów na dorożki, zamieszkali w domach pozbawionych elektryczności i stanęli za pługiem, odstawiając na bok traktor. Przywykliśmy do wygód i gdyby trzeba było z nich zrezygnować, uznalibyśmy to za katastrofę.

Przy okazji jednak straciliśmy z pola widzenia fakt, że ta nasza wygodna cywilizacja, choć niby taka nowoczesna, przynajmniej pod jednym względem funkcjonuje wciąż jak dwa wieki temu.

Niezbędnik Inteligenta „Wynalazki, które wstrząsnęły światem” (100105) z dnia 29.02.2016; Energia; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielkie spalanie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >