Niezbędnik

Na fali

Jak energię wody przekształcić w energię elektryczną

Zapora Roosevelta wzniesiona w 1911 r. na Salt River w stanie Arizona, USA. Zapora Roosevelta wzniesiona w 1911 r. na Salt River w stanie Arizona, USA. James Hanley / EAST NEWS
Jedną szóstą prądu dostarcza ludzkości hydroenergetyka. Niektórzy jednak radzą, by postawić tamę gigatamom.
Królewska wizyta w największej wówczas hydroelektrowni w Europie, Vizzola Ticino, Lombardia, Włochy, 1901 r.De Agostini/A. Dagli Orti/EAST NEWS Królewska wizyta w największej wówczas hydroelektrowni w Europie, Vizzola Ticino, Lombardia, Włochy, 1901 r.

Cragside jest wiejską rezydencją zbudowaną w drugiej połowie XIX w. w stylu angielskiego gotyku w odległym i słabo zamieszkanym, jak na Wielką Brytanię, hrabstwie Northumberland, które sąsiaduje ze Szkocją. Wzniesiona na wysokiej skale i otoczona dzikim ogrodem porośniętym rododendronami i świerkami wygląda nastrojowo. Przez 30 lat mieszkał tu William Armstrong, wynalazca, inżynier i miliarder, który swojej posiadłości zapewnił pięć minut sławy w 1878 r. Wtedy to Cragside stała się pierwszym na świecie domem zasilanym energią elektryczną wytworzoną dzięki turbinie wodnej.

Niezbędnik Inteligenta „Wynalazki, które wstrząsnęły światem” (100105) z dnia 29.02.2016; Energia; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Na fali"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >