Niezbędnik

Bractwo Ikara

Człowiek w przestworzach

Samolot braci Wright na pokazach w Camp d’Auvours, Francja, 1908 r. Samolot braci Wright na pokazach w Camp d’Auvours, Francja, 1908 r. Science Source / BEW
Marzenie o lataniu jest stare jak ludzkość, ale koncepcja samolotu narodziła się dopiero w końcówce XIX w. Pół wieku później za sprawą masowej komunikacji lotniczej świat zaczął się szybko kurczyć. Czy można go zmniejszyć jeszcze bardziej?
Statek powietrzny „Graf Zeppelin”, Lakehurst, New Jersey, USA, 1930 r.The Print Collector/BEW Statek powietrzny „Graf Zeppelin”, Lakehurst, New Jersey, USA, 1930 r.

Rok 1896 przyniósł trzy ważne wydarzenia w historii aeronautyki, jak wówczas nazywano zajęcie polegające na budowaniu maszyn, które zmieniłyby ludzi w ptaki. W maju owego roku astronom i fizyk Samuel Langley wystrzelił z katapulty ustawionej na łodzi na rzece Potomac niewielki model samolotu napędzanego silnikiem parowym. Latający pojazd, nazywany przez konstruktora aerodromem, pokonał około kilometra.

Bohaterem drugiego wydarzenia był emerytowany inżynier Octave Chanute, inny amerykański (choć francuskiego pochodzenia) entuzjasta maszyn latających.

Niezbędnik Inteligenta „Wynalazki, które wstrząsnęły światem” (100105) z dnia 29.02.2016; Ruch; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Bractwo Ikara"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >