Niezbędnik

Księga mózgu

Tejemnice neuronauki

Lekarz mierzący fale mózgowe w szpitalu w Sutton pod Londynem, 1940 r. Lekarz mierzący fale mózgowe w szpitalu w Sutton pod Londynem, 1940 r. Fox Photos / Getty Images
Od czasów Galileusza rozwój nauki ujmowany jest często metaforycznie jako odczytywanie kart księgi natury. Naukowiec nie jest jednak tylko czytelnikiem – czasem musi przyjmować rolę redaktora lub nawet samego pisarza. Dobrze obrazuje to neuronauka, czyli dziedzina wiedzy na temat maszynerii, jaką jest ludzki mózg.
Obszary mózgu odpowiedzialne za zmysły, wyobraźnię, intelekt i wiarę w Boga, rycina z 1650 r.Graphica Artis/Getty Images Obszary mózgu odpowiedzialne za zmysły, wyobraźnię, intelekt i wiarę w Boga, rycina z 1650 r.

Mózg to ważąca jedynie ok. 1,5 kg, ale niezwykle skomplikowana maszyneria. Dziś wiemy, że tworzy ją 86 mld neuronów, z czego aż 80 proc. znajduje się w móżdżku, którego względna wielkość to 10 proc. masy całości. Liczbę połączeń między komórkami nerwowymi szacuje się w setkach trylionów – a jeden trylion to 1018. Mózg jest maszyną specyficzną także ze względu na sposób działania – elektryczne impulsy są zamieniane na synapsach na sygnał chemiczny, by znów powrócić na drogę elektryczną.

Niezbędnik Inteligenta „Wynalazki, które wstrząsnęły światem” (100105) z dnia 29.02.2016; W oczekiwaniu na Osobliwość; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Księga mózgu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >