Niezbędnik

Człowiek 2.0

W pogoni za nieśmiertelnością

Sierżant Luke Wilson, który stracił nogę na wojnie w Iraku, z protezą C-Leg, Waszyngton, 2004 r. Sierżant Luke Wilson, który stracił nogę na wojnie w Iraku, z protezą C-Leg, Waszyngton, 2004 r. Doug Mills/The New York Times / EAST NEWS
Stworzyć człowieka i nie dać mu umrzeć – to byłby szczyt wiedzy tajemnej, spełnienie odwiecznych marzeń o nieśmiertelności. Niewykonalne? Współczesna medycyna nad tym pracuje.
Lech Mazurczyk/Polityka

Cyborg, Homunkulus, Frankenstein, Robocop… A może po prostu: istota ludzka na miarę XXI w., będąca nieśmiertelnym cudem ożywionej materii? Ukształtowana z części zamiennych i laboratoryjnego recyklingu. Bioniczne oczy, sztuczna inteligencja, elektroniczne protezy rąk i nóg. Egzoszkielet w zastępstwie łamliwych kości, stymulator oddychania przejmujący rolę płuc, silikonowe chrząstki, implanty. Scalając ze sobą rozmaite doniesienia na temat eksperymentów w konstruowaniu sztucznych narządów, dość łatwo można prześledzić, jak powstaje ten ludzki składak.

Homo esteticus

Marzenia bliskie ideałom nieśmiertelności realizują się na razie w dziedzinach, które pozornie z medycyną i wydłużaniem życia niewiele mają wspólnego. Np. w kosmetologii, gdzie już od połowy lat 80. ubiegłego wieku do kremów są dodawane składniki mające uczynić ze skóry jedwabistą, pozbawioną zmarszczek gładź. Rzecz nie zasługiwałaby na omówienie w „Niezbędniku Inteligenta”, gdyby nie wpływ wielu wysublimowanych technologii – np. nanotechnologii – które pozwoliły wkroczyć dermatologii estetycznej w XXI w. szybciej niż innym gałęziom medycyny.

– Starzeniem serca, płuc czy wątroby nie przejmujemy się tak bardzo jak skórą, na której oznaki upływu czasu są najbardziej widoczne – zauważa dr Andrzej Ignaciuk, założyciel i dyrektor Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. W gabinetach lekarzy parających się tą specjalnością nie brakuje aparatury, która ze względu na rozwiązania technologicznie jest bliższa urządzeniom wojskowym (lasery, induktory, lampy LED) niż tradycyjnemu wyposażeniu gabinetu piękności.

Niezbędnik Inteligenta „Wynalazki, które wstrząsnęły światem” (100105) z dnia 29.02.2016; W oczekiwaniu na Osobliwość; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Człowiek 2.0"
Reklama