Niezbędnik

Kosmiczne transfery

Przyszłość to technologie kosmiczne

Sputnik I, pierwszy sztuczny satelita Ziemi, wystrzelony przez ZSRR w 1957 r. Sputnik I, pierwszy sztuczny satelita Ziemi, wystrzelony przez ZSRR w 1957 r. NASA/Eyevine / EAST NEWS
Technologie kosmiczne muszą dawać produkty trwałe, odporne na ekstremalne warunki i wytrzymałe. To najlepsza rekomendacja, by zastosować je na Ziemi w różnych dziedzinach gospodarki oraz w życiu codziennym.
Amerykański fizyk Robert Goddard, pionier techniki rakietowej i astronautyki, wraz z ekipą przy wyrzutni rakietowej przerobionej z wiatraka, 1936 r.Hulton Archive/Getty Images Amerykański fizyk Robert Goddard, pionier techniki rakietowej i astronautyki, wraz z ekipą przy wyrzutni rakietowej przerobionej z wiatraka, 1936 r.

Zaczyna się od marzeń. W powieści Juliusza Verne’a „Z Ziemi na Księżyc” (1866 r.) główni bohaterowie – Impey Barbicane, kapitan Nicholl, Michał Ardan – lecą w kierunku Księżyca w pocisku wystrzelonym z gigantycznej armaty (Kolumbiady) zbudowanej przez Klub Puszkarzy z Baltimore w Ameryce. W rzeczywistości nie miałoby to sensu – chociaż kształt użytego pocisku jako żywo przypomina moduł dowodzenia współczesnych statków kosmicznych – ludzie nie przeżyliby gwałtownego przyspieszenia po wystrzale.

Niezbędnik Inteligenta „Wynalazki, które wstrząsnęły światem” (100105) z dnia 29.02.2016; W oczekiwaniu na Osobliwość; s. 105
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczne transfery"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >