Niezbędnik

Test pisarza Lema – on przewidział wszystko

„Alien robot invasion”, konceptualna praca Colina Andersona, urodzonego w Kanadzie współczesnego fotografa australijskiego. „Alien robot invasion”, konceptualna praca Colina Andersona, urodzonego w Kanadzie współczesnego fotografa australijskiego. Colin Anderson / Getty Images
Kto czyta współczesnych futurologów (albo współczesnych autorów science fiction), ciągle rozbija się o to, że Stanisław Lem to wszystko wymyślił pół wieku wcześniej, ale ciekawiej opisał. I to jest ogólny problem kogoś, kto za młodu nasiąknął Lemem.
Stanisław Lem w swoim gabinecie, 1961 r.Lucjan Fogiel/EAST NEWS Stanisław Lem w swoim gabinecie, 1961 r.

W przedmowie do trzeciego już wydania książki „Summa Technologiae” w 1974 r. Stanisław Lem (1921–2006) pisał: „Dziesięć lat temu była ta książka fanaberią autora, niemającą stałego obywatelstwa w bibliografiach. Pamiętam, jak księgarze pytali mnie, na jakiej półce właściwie mają ją postawić. Dziś jest atomem futurologicznego morza”. Istotnie, spotkał go pechowy los intelektualisty, który za bardzo wyprzedza swoją epokę. Napisał pierwszą polską książkę futurologiczną, nie wiedząc jeszcze, że ta dziedzina wiedzy tak się będzie kiedyś nazywała.

Niezbędnik Inteligenta „Magia utopii” (100112) z dnia 17.10.2016; Prolog; s. 6
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >