Niezbędnik

Bunt Południa

W poszukiwaniu innej przyszłości

W Meksyku, wśród rdzennie indiańskiej społeczności najuboższego stanu Chiapas, w latach 90. powstała Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego – ruch antyglobalistyczny i antykapitalistyczny. W Meksyku, wśród rdzennie indiańskiej społeczności najuboższego stanu Chiapas, w latach 90. powstała Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego – ruch antyglobalistyczny i antykapitalistyczny. Eduardo Verdugo/AP / Fotolink
Na świecie nie brakuje społeczności, które odważyły się odejść od kapitalistycznego paradygmatu i szukać własnej drogi.
W Syrii z bojownikami Państwa Islamskiego walczą m.in. kobiece bataliony samoobrony (YPJ)Massoud Mohammed/Barcroft Medi/Getty Images W Syrii z bojownikami Państwa Islamskiego walczą m.in. kobiece bataliony samoobrony (YPJ)

Zachód jest chyba ostatnim miejscem na ziemi, gdzie – jak napisał Leslie Sklair, emerytowany profesor London School of Economics – „łatwiej wyobrazić sobie koniec świata niż koniec kapitalizmu”. Wizje niekapitalistycznej gospodarki wciąż uchodzą tu za rodzaj fantastyki naukowej, a bolesna prawda na temat neoliberalizmu wciąż nie przedarła się do rządowych gabinetów. Ale nie wszyscy chcą żyć w przekonaniu, że – jak mawiała Margaret Thatcher – there is no alternative.

Niezbędnik Inteligenta „Magia utopii” (100112) z dnia 17.10.2016; Ku apokalipsie; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Bunt Południa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >