Niezbędnik

Do re mi es-ef

Muzyka z przyszłości

Zespół Kraftwerk jest najlepszym przykładem transhumanizmu w muzyce. Część jego scenicznych obowiązków wykonują ruchome manekiny. Zespół Kraftwerk jest najlepszym przykładem transhumanizmu w muzyce. Część jego scenicznych obowiązków wykonują ruchome manekiny. Alamy Stock Photo / BEW
Gdyby żył Tadeusz Peiper, do trzech symboli nowoczesności w swoim haśle „Miasto, masa, maszyna” mógłby dodać czwarty: muzyka. Bo przyszłość zawsze wyprzedza jej ścieżka dźwiękowa.
Lew Termen i jego theremin, instrument, z którego dźwięk można wydobywać bezdotykowo. Fot. z lat 30.Sovfoto/UIG/Getty Images Lew Termen i jego theremin, instrument, z którego dźwięk można wydobywać bezdotykowo. Fot. z lat 30.

Pieśni służyły przez stulecia do przekazywania wiedzy o tym, co było. Średniowieczni minstrele zajmowali się dystrybucją informacji o świecie, wielcy kronikarze wykorzystywali pieśni jako formę, a afrykańscy grioci z pokolenia na pokolenie przekazywali wielkie historyczne narracje. Ci ostatni właściwie cały czas to robią – bo w rejonach świata mniej nastawionych na postęp tradycja przetrwała, podczas gdy w kulturze zachodniej zmieniło się prawie wszystko.

Jednak nawet na Zachodzie trendy nie przeobraziły się z dnia na dzień.

Niezbędnik Inteligenta „Magia utopii” (100112) z dnia 17.10.2016; Kultury futuro; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Do re mi es-ef"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?