Niezbędnik

Śnimy już tylko koszmary

Opowieści o końcu świata

Sztuczna inteligencja, także w swojej groźnej dla człowieka formie, pojawia się m.in. w cyklu „Terminator”. Sztuczna inteligencja, także w swojej groźnej dla człowieka formie, pojawia się m.in. w cyklu „Terminator”. Warner Brothers/Courtesy Everett Collection / EAST NEWS
Fantastyka podpowiada niezliczone scenariusze końca świata, od katastrof klimatycznych po apokalipsę zombie. Z wizjami przyszłości, na którą warto czekać, jest za to poważny problem. Kto dziś śni o utopiach?
Kadr z filmu „Mad Max. Na drodze
gniewu”materiały prasowe Kadr z filmu „Mad Max. Na drodze gniewu”

Co widzi człowiek, gdy jego umysł wybiega w przyszłość? Jeżeli uznać, że zbiorową wyobraźnię ludzkości reprezentują twórcy kultury, w tym wypadku z naciskiem na fantastykę, trzeba stwierdzić, że jego wizje spowija mrok. W powszechnej opinii miłośników kina i literatury science fiction gatunek ten dotarł do bardzo ponurego miejsca, co objawiać się ma absolutną dominacją obrazów zagłady i upadku nad optymistycznymi światami jutra. W pięć wieków po publikacji słynnego dzieła Tomasza Morusa słowem kluczem w fantastyce naukowej stała się dystopia (czarna, ponura wizja przyszłości).

Niezbędnik Inteligenta „Magia utopii” (100112) z dnia 17.10.2016; Kultury futuro; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Śnimy już tylko koszmary"
Reklama