Niezbędnik

Prawda w nauce

Czy teoria naukowa jest w stu procentach pewna?

Geocentryczny układ Wszechświata, Petrus Apianus (1495–1552) Geocentryczny układ Wszechświata, Petrus Apianus (1495–1552) Ann Ronan Picture Library/Heritage Images/Hulton Archive / Getty Images
Prof. Marcin Miłkowski, filozof i kognitywista, o poprawności teorii tworzonych przez uczonych.
Pionierzy astronomii – od lewej: Galileusz (Galileo Galilei), Jan Heweliusz, Arystoteles, Tycho Brahe, Mikołaj Kopernik i Klaudiusz Ptolemeusz, sztych z 1692 r.www.bridgemanimages.com/Photo Power Pionierzy astronomii – od lewej: Galileusz (Galileo Galilei), Jan Heweliusz, Arystoteles, Tycho Brahe, Mikołaj Kopernik i Klaudiusz Ptolemeusz, sztych z 1692 r.

Marcin Rotkiewicz: – Kilka lat temu napisałem w POLITYCE, że z filozoficznego punktu widzenia teorie naukowe nigdy nie mogą zostać uznane za stuprocentowo pewne, czyli rozstrzygające coś raz na zawsze. Odezwał się wówczas czytelnik – fizyk i rzeczoznawca MEN ds. podręczników szkolnych z tej dziedziny – zarzucając mi psucie młodzieży, gdyż prawa fizyki nie ulegają zmianie i są bezdyskusyjne. Inaczej nie bylibyśmy w stanie korzystać np. z systemu GPS. Kto w tym sporze ma rację?

Niezbędnik Inteligenta „Wielkie POST" (100118) z dnia 03.04.2017; W poszukiwaniu prawdy; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawda w nauce"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >