Niezbędnik

Kryzys państwa

„Dla nowej Irlandii” – mural na Falls Road w zachodnim Belfaście „Dla nowej Irlandii” – mural na Falls Road w zachodnim Belfaście Alain Le Garsmeur / Getty Images
Państwo to ja! – twierdził Ludwik XIV, francuski Król Słońce. Czym jest suwerenne państwo dzisiaj? Trudno o jednoznaczną definicję. Ale niezależnie jak je opisać, takie państwo przeżywa poważny kryzys.
Złoty medalion, który holenderski admirał Michiel Adriaenszoon de Ruyter otrzymał od Ludwika XIV.BEW Złoty medalion, który holenderski admirał Michiel Adriaenszoon de Ruyter otrzymał od Ludwika XIV.

Kryzys? Jaki kryzys? Przecież dumni Brytyjczycy postanowili odłączyć się od Unii Europejskiej, by cieszyć się pełnią suwerenności. Ten pomysł zdecydowanie nie podoba się Szkotom, którzy woleliby zostać w Unii Europejskiej, odłączając się od Zjednoczonego Królestwa. O niezależności marzą Katalończycy, co jakiś czas podobne życzenie porusza mieszkańców kanadyjskiego Quebecu. Donald Trump zdobył władzę w Stanach Zjednoczonych, bo obiecał, że uczyni najpotężniejsze wciąż państwo świata „ponownie wielkim”.

Niezbędnik Inteligenta „Wielkie POST" (100118) z dnia 03.04.2017; Pola kryzysu; s. 64
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >