Niezbędnik

Post-polityka. Mądrość i gniew klaunów

Jeżeli otwarta debata jest sercem demokratycznego społeczeństwa, to politykę w dobie post-prawdy można bez żadnej przesady porównać do groźnego, wręcz śmiertelnego wirusa. Jeżeli otwarta debata jest sercem demokratycznego społeczeństwa, to politykę w dobie post-prawdy można bez żadnej przesady porównać do groźnego, wręcz śmiertelnego wirusa. Mirosław Gryń / Polityka
Polityka w dobie post-prawdy jest jak wirus, który łatwo może zabić najdojrzalszy system demokratyczny. Czy są sposoby, by zapobiec jej śmiercionośnemu działaniu?

Kiedy Słownik Oksfordzki ogłosił, że słowem 2016 r. jest post-prawda, nie wywołało to chyba wielkiego zdziwienia. Autorzy artykułu podkreślili, że post-prawda przesunęła się do centrum publicznej debaty z jego marginesów pod wpływem Brexitu i związanej z nim debaty publicznej oraz ostatniej kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych zakończonej zwycięstwem Donalda Trumpa. Media określiły go pierwszym prezydentem czasów post-prawdy, ale jej polityka święci triumfy na całym świecie.

Niezbędnik Inteligenta „Wielkie POST" (100118) z dnia 03.04.2017; Mała encyklopedia post; s. 72
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >