Niezbędnik

Krytyka rozumu cyfrowego

Dotychczas kształtowanie człowieka polegało na wbiciu mu do głowy niezbędnej do życia wiedzy. Teraz najważniejszą kompetencją stanie się umiejętność odnajdywania odpowiednich zasobów. Dotychczas kształtowanie człowieka polegało na wbiciu mu do głowy niezbędnej do życia wiedzy. Teraz najważniejszą kompetencją stanie się umiejętność odnajdywania odpowiednich zasobów. GraphicaArtis / Getty Images
Komputopia. To nazwa świata, w jakim mieliśmy funkcjonować w XXI w., gdyby udało się zbudować humanistyczną cywilizację, gdzie myśl wspierana przez technikę zapanowałaby ostatecznie nad materią. Ludzie żyliby w zgodzie z sobą i naturą, czerpiąc w pełni ze swego twórczego potencjału. Co poszło nie tak?
Wizja przyszłości przedstawiająca naukę przez sen, grafika z lat 30.www.bridgemanimages.com/Photo Power Wizja przyszłości przedstawiająca naukę przez sen, grafika z lat 30.

Raport Klubu Rzymskiego z 1972 r. o granicach wzrostu wywołał intelektualny wstrząs. Cywilizacja, która wizję swego dobrobytu oparła na maksymalizacji produkcji i konsumpcji materialnej, dostała poważne ostrzeżenie: zasoby i surowce materialne skończą się raczej prędzej niż później i potrzebny jest nowy, zrównoważony pomysł na rozwój. Japończycy nie musieli jednak czekać na alarmistyczne raporty, by zrozumieć, że model, na jakim opierała się trwająca od XIX w. modernizacja, wyczerpał się. Przemysł uczynił z feudalnego kraju nowoczesną potęgę zdolną do rzucenia wyzwania Stanom Zjednoczonym.

Niezbędnik Inteligenta „Wielkie POST" (100118) z dnia 03.04.2017; W poszukiwaniu projektu; s. 96
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >