Niezbędnik

Rzeczywistość nierzeczywista

Jak przezwyciężyć hiperrzeczywistość?

Mapa świata jako twarz błazna, grafika nieznanego autora z ok. 1590 r. Napis z lewej strony: „Demokryt z Abdery śmiał się ze świata, Heraklit z Efezu nad nim płakał, Epichtonius Cosmopolite go sportretował”. Mapa świata jako twarz błazna, grafika nieznanego autora z ok. 1590 r. Napis z lewej strony: „Demokryt z Abdery śmiał się ze świata, Heraklit z Efezu nad nim płakał, Epichtonius Cosmopolite go sportretował”. GraphicaArtis / Getty Images
Przez cały XX w. informacja starała się dogonić rzeczywistość. W tym stuleciu informacja ją poprzedza, a polityka staje się czystą symulacją.

Alfred Korzybski, autor „Semantyki ogólnej”, wsławił się stwierdzeniem „mapa nie jest terytorium”. Miał na myśli, że nie istnieje tzw. obiektywna rzeczywistość (a przynajmniej nie mamy do niej dostępu), postrzegamy ją w sposób subiektywny, za pomocą symbolicznych reprezentacji. Refleksja Korzybskiego posłużyła za inspirację dla rozwoju współczesnych interfejsów komputerów, w których komputery są traktowane jako technologie służące wzmocnieniu ludzkiego umysłu lub raczej wzmocnieniu możliwości przetwarzania symbolicznego.

Niezbędnik Inteligenta „Wielkie POST" (100118) z dnia 03.04.2017; W poszukiwaniu projektu; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Rzeczywistość nierzeczywista"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >