Niezbędnik

Aborcja, in vitro, filozofia, czyli etyka rozrodu

Czy doktryny prawne i filozoficzne powinny decydować o ludzkim losie

Bioetyka jest z natury rzeczy liberalna i pragmatyczna. Bioetyka jest z natury rzeczy liberalna i pragmatyczna. Mirosław Gryń / Polityka
Zapewne nikt z nas nie chciałby, aby o jego prawach, a przez to także o jego losie, decydowały jakieś doktryny prawne i filozoficzne. Niestety, bardzo często tak właśnie jest.
Słowo „natura” kojarzy się nam z przyrodą, więc czasami wyobrażamy sobie, że gdy Kościół mówi o prawie naturalnym, to ma na myśli coś wpisanego w przyrodę, tak jak prawa fizyki.Mirosław Gryń/Polityka Słowo „natura” kojarzy się nam z przyrodą, więc czasami wyobrażamy sobie, że gdy Kościół mówi o prawie naturalnym, to ma na myśli coś wpisanego w przyrodę, tak jak prawa fizyki.

Na rozstrzygnięciami legislacyjnymi stoją nie tylko obyczaje, tradycje i rozpowszechnione w danym społeczeństwie przekonania, lecz również opinie prawników i polityków, w dużej mierze podbudowane argumentami zaczerpniętymi z doktryn i teorii filozoficznych, a nawet teologicznych. Co gorsza, ten wpływ koncepcji filozoficznych jest dość przypadkowy i nie opiera się na ich głębszej znajomości ani świadomej aprobacie dla nich. I nie trzeba chyba dodawać, że w każdej ważnej sprawie między filozofami trwa permanentny spór i żadna koncepcja teoretyczna ani doktryna nie ma w takich sporach bezwzględnej przewagi nad innymi.

Niezbędnik Inteligenta Nr 1/2018 (100133) z dnia 25.06.2018; Człowiek; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Aborcja, in vitro, filozofia, czyli etyka rozrodu"