Niezbędnik

Jak z Marsa zrobić Ziemię

Czy i kiedy moglibyśmy się ewakuować w kosmos

Kanadyjska wyspa Devon, najbardziej marsjański kawałek Ziemi. Kanadyjska wyspa Devon, najbardziej marsjański kawałek Ziemi. John B. Carnett / Getty Images
Homo sapiens potrzebuje wciąż nowych wyzwań, aby pozostać sobą. Najpierw skolonizował Afrykę, potem wszystkie miejsca na Ziemi nadające się do życia, a teraz marzy mu się Mars. Jest w naszym zasięgu?
Idea terraformowania Marsa dojrzewała powoli przez całe lata 80. Dla wielu naukowców była wciąż mocno ekscentryczna.Mars Institute/Haughton-Mars Project/NASA Idea terraformowania Marsa dojrzewała powoli przez całe lata 80. Dla wielu naukowców była wciąż mocno ekscentryczna.

Należąca do Kanady wyspa Devon znajduje się daleko za kołem polarnym. Europejczycy odkryli ją cztery wieki temu. Byli to angielscy żeglarze Robert Bylot i William Baffin, próbujący opłynąć Amerykę od północy, aby znaleźć drogę z Europy na Daleki Wschód. Ich wyprawa zakończyła się niepowodzeniem, podobnie jak wiele następnych. Mimo to śmiałków nie brakowało. W końcu całą drogę przebył dopiero na początku XX w. Norweg Roald Amundsen. Odnalezienie Przejścia Północno-Zachodniego zajęło ludzkości ponad pół tysiąca lat, licząc do pionierskiej wyprawy Giovanniego Caboto, włoskiego żeglarza lepiej znanego jako John Cabot, który wyruszył daleko na północ w 1497 r.

Niezbędnik Inteligenta Nr 1/2018 (100133) z dnia 25.06.2018; Cywilizacja; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak z Marsa zrobić Ziemię"