Niezbędnik

Kosmos szeroko otwarty

Kiedy znów człowiek stanie na Księżycu?

Tak będą wyglądały górny człon rakiety Space Launch System i statek Orion (na pierwszym planie), które w pierwszy rejs wokół Księżyca mają wyruszyć w czerwcu 2020 r. Tak będą wyglądały górny człon rakiety Space Launch System i statek Orion (na pierwszym planie), które w pierwszy rejs wokół Księżyca mają wyruszyć w czerwcu 2020 r. Walter Myers/Science Photo Library / EAST NEWS
Długo wydawało się, że po sukcesach misji Apollo sprzed pół wieku człowiek już nigdy nie wzniesie się dalej niż na orbitę okołoziemską. Ale w ciągu następnej dekady może się to zdarzyć. Naprawdę.
Prace nad konstrukcją systemu SLS.NASA Photo/Alamy Stock Photo/BEW Prace nad konstrukcją systemu SLS.

Wystarczy pół godziny, aby ze słynnej ulicy Bourbon Street w centrum Nowego Orleanu dotrzeć do zakładów Michoud Assembly Facility należących do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. To jedna z największych montowni na świecie. Zajmuje ponad 300 ha płaskich jak stół terenów, które byłyby regularnie zalewane przez wodę, gdyby nie olbrzymie wały przeciwpowodziowe. Właśnie tu, w delcie Missisipi, agencja od ponad pół wieku buduje swoje rakiety. W latach 60., kiedy realizowany był program Apollo, w wielkiej hali montażowej składano główne człony Saturna V – rakiety, dzięki której ludzie dotarli na Księżyc.

Niezbędnik Inteligenta Nr 4/2018 (100141) z dnia 03.12.2018; Cywilizacja; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmos szeroko otwarty"