Niezbędnik

Matka natura szkaradna

W poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania

Wielki Zderzacz Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN koło Genewy. Wielki Zderzacz Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN koło Genewy. Rex Features / EAST NEWS
Fizycy wierzyli, że Natura na swoim fundamentalnym poziomie jest piękna, prosta i uprzejma w podsuwaniu tropów. Byli w błędzie.
Isaac Newton przeprowadza eksperyment rozszczepienia białego światła przez pryzmat. Kopia obrazu George’a Romneya z 1796 r., której autorem jest Robert Mitchell Meadows.Science & Society Picture Library/Getty Images Isaac Newton przeprowadza eksperyment rozszczepienia białego światła przez pryzmat. Kopia obrazu George’a Romneya z 1796 r., której autorem jest Robert Mitchell Meadows.

Byli tak pewni swego, że obstawili miliardy. Fizycy od dziesięcioleci mówili nam, że wiedzą, gdzie czekają na nas nowe odkrycia. Zbudowali akceleratory, wystrzelili satelity w kosmos, umieścili detektory w podziemiach kopalni. Świat już zieleniał z zazdrości. Ale tam, gdzie fizycy spodziewali się przełomu, rzeczywistość nie odpuszczała. Eksperymenty nie odsłoniły niczego nowego”. Takim mocnym wstępem Sabine Hossenfelder, młoda (rocznik 1976), utalentowana – także literacko – fizyczka niemiecka, otwiera swoją książkę.

Niezbędnik Inteligenta Nr 4/2018 (100141) z dnia 03.12.2018; Cywilizacja; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Matka natura szkaradna"
Reklama