Niezbędnik

Słowa zapytania

Czy warto sie dziś uczyć języków obcych

Wieża Babel obraz Martena van Valkenborcha, 1595 r. Wieża Babel obraz Martena van Valkenborcha, 1595 r. DeAgostini / Getty Images
Jak sobie poradzić z wielojęzycznością świata? Uczyć się angielskiego czy chińskiego? Nie uczyć się wcale, tylko korzystać z automatycznego tłumacza w smartfonie? A może ludzkość powoli zmierza w stronę pojedynczego, uniwersalnego języka?
A może jednak czeka nas świat, w którym wszyscy będą w stanie porozumieć się za pomocą wspólnego języka? Tylko jakiego? Na fot. Wieża Babel – mural w Częstochowie.Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta A może jednak czeka nas świat, w którym wszyscy będą w stanie porozumieć się za pomocą wspólnego języka? Tylko jakiego? Na fot. Wieża Babel – mural w Częstochowie.

Badacze nie są zgodni, czy istnienie wielu grup językowych jest wynikiem rozdzielenia się wspólnego dla pierwotnych ludzi prajęzyka, jak w biblijnej przypowieści o wieży Babel, czy poligenezy – równoległego powstania języków w wielu regionach świata. Faktem jest, że dziś na Ziemi mówi się 6–7 tys. języków i dialektów. Większość ma niewielu rodzimych użytkowników: 96 proc. języków świata posługuje się tylko 3–4 proc. jego ludności.

Bariery językowe są jednak dość powszechne.

Niezbędnik Inteligenta Nr 4/2018 (100141) z dnia 03.12.2018; Cywilizacja; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Słowa zapytania"