Niezbędnik

Poszukiwany zarządca internetu

Jak działa internet i czy ktoś nim zarządza?

25. rocznica powstania wieży Eiffla w Paryżu i wykorzystania jej do bezprzewodowego telegrafu, ilustracja z „Le Petit Journal”, 1914 r. Internet jest dziś na takim etapie żywiołowego rozwoju jak telegraf wówczas. 25. rocznica powstania wieży Eiffla w Paryżu i wykorzystania jej do bezprzewodowego telegrafu, ilustracja z „Le Petit Journal”, 1914 r. Internet jest dziś na takim etapie żywiołowego rozwoju jak telegraf wówczas. Leemage/UIG / BEW
Internet daje dostęp do większości zasobów informacji, które zapisano w formie cyfrowej. Niezmierzona przestrzeń koncepcji, pomysłów, wartości, usług, możliwości, a także oceany śmieci. Czy ktoś może zaprowadzić w tym chaosie sensowny porządek?
Znaczki z różnych stron świata i różnych lat obrazujące formy i stadia rozwoju technologii łączności.Alamy Stock Photo/BEW Znaczki z różnych stron świata i różnych lat obrazujące formy i stadia rozwoju technologii łączności.

W powszechnym przekonaniu internet jest własnością wszystkich. To część wciąż żywego mitu ojców założycieli sieci, promujących ideę wolnej przestrzeni wymiany informacji, która jednoczy ludzi bez potrzeby formalnych uregulowań. Wczesna amerykańska faza budowania internetu obejmowała łączenie różnych sieci akademickich. Głęboko zakorzeniona tradycja uniwersyteckiej autonomii, w tym zasada dobrowolności, narzuciła społecznościowy charakter uzgodnień organizacyjnych. Nie powstała jedna organizacja do zarządzania wszystkimi kwestiami technicznymi i polityką internetu, ale kilka skupiających się na różnych aspektach rozwojowych.

Niezbędnik Inteligenta Nr 1/2019 (100144) z dnia 01.04.2019; Cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Poszukiwany zarządca internetu"