Niezbędnik

Pokochać sprzeciw

Dobre strony niezgody

Większość często nie ma racji, ale jej opinia, nawet jeśli stoi w oczywistej sprzeczności z faktami, może być zaraźliwa. Większość często nie ma racji, ale jej opinia, nawet jeśli stoi w oczywistej sprzeczności z faktami, może być zaraźliwa. iStockPhoto / Getty Images
Zgoda buduje. A niezgoda? Czy aby na pewno rujnuje? Nie, jest warunkiem trzeźwego myślenia – dowodzi prof. Charlan Nemeth w książce „W obronie wichrzycieli”.
Choć siła większości zasadza się na domniemanej jednomyślności, to jeśli przeciw niej wystąpi choćby jedna osoba, efekty mogą być wyzwalające.Getty Images Choć siła większości zasadza się na domniemanej jednomyślności, to jeśli przeciw niej wystąpi choćby jedna osoba, efekty mogą być wyzwalające.

Portland w stanie Oregon, 28 grudnia 1978 r., godz. 17. Kapitan lotu 173 United Airlines, 51-letni weteran II wojny światowej Malburn McBroom rozpoczyna schodzenie do lądowania. W tym momencie następują silne wibracje. Kontrolka wskazuje na awarię podwozia. McBroom uprzedza pasażerów, żeby przygotowali się na lądowanie awaryjne, ale postanawia krążyć nad lotniskiem do czasu znalezienia usterki. Razem z zastępcą i mechanikiem studiuje instrukcje i sprawdza instalacje. Jednocześnie załoga, przełożona personelu pokładowego i kontrolerzy lotów dyskutują nad sposobem posadzenia maszyny.

Niezbędnik Inteligenta Nr 2/2019 (100151) z dnia 08.07.2019; Człowiek; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokochać sprzeciw"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >