Niezbędnik

Trwałość złotej nici

Do czego współcześnie służą monarchie?

Podczas inauguracji sesji parlamentu – która odbywa się w Izbie Lordów – monarcha siedzi na tronie, obok na fotelach rodzina królewska, w złocie i gronostajach zasiadają lordowie, a po jakimś czasie dopiero wzywany jest gmin. Podczas inauguracji sesji parlamentu – która odbywa się w Izbie Lordów – monarcha siedzi na tronie, obok na fotelach rodzina królewska, w złocie i gronostajach zasiadają lordowie, a po jakimś czasie dopiero wzywany jest gmin. Photoshot / Reporter
Świeży szał w świecie z powodu Archiego, brytyjskiego royal baby, każe zapytać: jak to – lud domaga się większej demokracji, a uwielbia panujących?
Formalnie Elżbieta II jest głową państwa i Kościoła. W praktyce tzw. prerogatywy królewskie zostały niemal w całości przejęte przez ministrów.Max Mumby/Indigo/Getty Images Formalnie Elżbieta II jest głową państwa i Kościoła. W praktyce tzw. prerogatywy królewskie zostały niemal w całości przejęte przez ministrów.

Największą w tym względzie zagadką jest monarchia brytyjska. Skąd ta aprobata dla złoconych karet, przepychu i splendorów, skoro w istocie królowa jest tylko dekoracją polityczną?

Formalnie Elżbieta II skupia w swoim ręku nie tylko najwyższą władzę świecką, lecz także władzę duchową, jest bowiem głową państwa i Kościoła. Parlament też składa się z monarchy, Izby Lordów i Izby Gmin; nawiasem mówiąc, tron brytyjski fizycznie znajduje się w gmachu parlamentu – w Izbie Lordów.

Jednak w praktyce tzw.

Niezbędnik Inteligenta Nr 2/2019 (100151) z dnia 08.07.2019; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Trwałość złotej nici"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >