Niezbędnik

Na styku plastiku

Jak usunąć plastik

Państwa członkowskie UE do 2021 r. mają wyeliminować te jednorazowe produkty plastikowe, które w największym stopniu zanieczyszczają europejskie morza. Państwa członkowskie UE do 2021 r. mają wyeliminować te jednorazowe produkty plastikowe, które w największym stopniu zanieczyszczają europejskie morza. Gina Kelly/Alamy Stock Photo / Alamy
Przez rok ludzkość produkuje tyle plastikowych odpadów, ile sama waży. 9 proc. trafia do przetworzenia, 12 proc. do spalarni. Reszta zanieczyszcza morza i lądy. I leniwie rozkłada się na wysypiskach. Co z tym zrobić?

Pełnej rezygnacji z tworzyw sztucznych nikt rozsądny nie proponuje. Mają zbyt wiele pożytecznych zastosowań, oczywiste są choćby te w medycynie. Ale jest też znacząca grupa plastików, z którymi można się rozstać bez heroicznych wyrzeczeń i poczucia straty. Należą do nich materiały niby łatwo rozkładalne, a faktycznie śmiecące jeszcze bardziej. A także przedmioty bardzo chwilowego wykorzystania.

Próby ich eliminacji – zwłaszcza jednorazówek – podejmowane są na wszystkich kontynentach, także w państwach na dorobku.

Niezbędnik Inteligenta Nr 2/2019 (100151) z dnia 08.07.2019; Cywilizacja; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Na styku plastiku"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?