Niezbędnik

Przewrót czy wywrót?

Książka o wszystkim

Japończycy systemowo zreformowali każdy aspekt funkcjonowania państwa. Ale żeby te przeszczepy się przyjęły, budowano iluzję, że są w istocie powrotem do lokalnych tradycji. Japończycy systemowo zreformowali każdy aspekt funkcjonowania państwa. Ale żeby te przeszczepy się przyjęły, budowano iluzję, że są w istocie powrotem do lokalnych tradycji. Mirosław Gryń / Polityka
Praw rządzących historią krajów w czasach gwałtownych transformacji szuka Jared Diamond. To geniusz totalny czy prorok uzurpator?
Jared Diamond, jest autorem „Strzelb, zarazków, maszyn”, „Trzeciego szympansa” i „Upadku”. Jego najnowsza książka to „Upheaval”.Cheese Scientist/Alamy Stock Photo/BEW Jared Diamond, jest autorem „Strzelb, zarazków, maszyn”, „Trzeciego szympansa” i „Upadku”. Jego najnowsza książka to „Upheaval”.

Historia nie jest kobietą. Historia nie jest też mężczyzną. Historia jest nikim. Tymczasem my niezmiennie personifikujemy ciągi wydarzeń, doszukując się w nich ludzkich motywacji i emocji. Mówimy: Rosja chce tego i tamtego, Niemcy nie chowają urazy, Francja będzie dążyła do ugody. Nie rozumiemy zjawisk rozgrywających się w skalach czasowych i przestrzennych przekraczających ludzki wymiar. O procesach rozgrywających się na granicy chaosu i porządku opowiadamy tak, jak bajaliśmy w jaskiniach przy ognisku – w trzech aktach: wstęp, rozwinięcie i dydaktyczne zakończenie.

Niezbędnik Inteligenta Nr 2/2019 (100151) z dnia 08.07.2019; Cywilizacja; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Przewrót czy wywrót?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >