Niezbędnik

Cień nieskończoności

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Czarna dziura w Galaktyce Messier 87 zwanej też Panną A. Zdjęcie ukazuje jej cień oraz rozgrzany dysk otaczającej ją materii. Czarna dziura w Galaktyce Messier 87 zwanej też Panną A. Zdjęcie ukazuje jej cień oraz rozgrzany dysk otaczającej ją materii. Benny Marty/Alamy Stock Photo / BEW
10 kwietnia naukowcy pokazali pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. Choć ten kosmiczny twór dał się zobrazować, niezmiennie nie pozwala ludziom na odkrycie większości swoich tajemnic.
Etapy tworzenia finalnego zdjęcia czarnej dziury leżącej w centrum M87. Pierwsze obrazy powstały z niewystarczającej liczby danych, kolejne stawały się coraz bardziej dokładne.Benny Marty/Alamy Stock Photo/BEW Etapy tworzenia finalnego zdjęcia czarnej dziury leżącej w centrum M87. Pierwsze obrazy powstały z niewystarczającej liczby danych, kolejne stawały się coraz bardziej dokładne.

Jesteśmy 55 mln lat świetlnych od Ziemi. Z perspektywy ludzkiej to odległość gigantyczna, w skali astronomicznej – bliskie sąsiedztwo. Tu znajduje się gromada galaktyk w Pannie. Dominuje w niej Messier 87 – ogromna, znacząco większa od naszej Mlecznej Drogi, galaktyka eliptyczna. Jest to radiogalaktyka, a więc należy do kategorii aktywnych, w których znaczna (często największa) część emitowanego promieniowania pochodzi z samego centrum. Z oddziaływania skrytej w nim supermasywnej czarnej dziury.

Niezbędnik Inteligenta Nr 2/2019 (100151) z dnia 08.07.2019; Cywilizacja; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Cień nieskończoności"
Reklama