Niezbędnik

Szanowni Czytelnicy

Szanowni Czytelnicy,

często powtarzane jest zdanie André Malraux (1901–76), francuskiego pisarza i eseisty, że „XXI wiek będzie religijny/duchowy albo nie będzie go wcale”. Ma się ku schyłkowi druga dekada tego stulecia i każdy przyzna, że – istotnie – trudno jest żyć człowiekowi bez wiary: w spełnienie marzeń, szczęście w przedsięwzięciu, wygrany los. Przeważająca część Ziemian wierzy jednak głębiej – w Porządek Nadprzyrodzony; religia bowiem jest związana z ludzkim losem od zawsze.

Także na poziomie instytucjonalnym, Kościołów i dogmatów, nic nie stygnie, nie zamiera. Katolicy spierają się m.in. o etykę seksualną, celibat księży, pozycję laikatu, w tych miesiącach emocje rozpala synod dla Amazonii, którego ustalenia mogą zaważyć na przyszłym kształcie Kościoła rzymskokatolickiego. Wśród protestantów rosną w siłę ewangelikałowie, „osobiście nawróceni”, kontestujący często tradycję ewangelickich Kościołów głównego nurtu; w szczególny sposób dają oni o sobie znać m.in. na politycznej mapie USA. Nie zanikają napięcia między wyznawcami różnych nurtów islamu, tak jak nie gasną obawy wobec islamskiego fundamentalizmu, napędzane przy okazji przez kryzysy społeczne i ksenofobów. No i nie maleje liczba osób poszukujących metafizyki poza klasycznymi ramami religijności.

Dlatego zdecydowaliśmy się na wznowienie „Niezbędnika” sprzed 10 lat – z korektami i uzupełnieniami (kilka artykułów zostało napisanych na nowo). W pierwszym rozdziale przedstawiamy podstawowe zagadnienia dotyczące historii religii i sporów o religię, w dwóch następnych prezentujemy założycieli, proroków, liderów oraz najważniejsze Kościoły i wyznania, w czwartym zgromadziliśmy artykuły publicystyczne dotyczące gorących tematów związanych z obecnością religii w życiu społecznym.

Niezbędnik Inteligenta „Religie świata” (100157) z dnia 04.11.2019; Z wiarą i bez wiary; s. ${issuePage}
Reklama