O śmierci Zbigniewa Mikołejki, znanego filozofa i historyka, poinformowało Polskie Radio.
Gdy popatrzeć na dane statystyczne, to przełom sekularyzacyjny faktycznie nie nastąpił w 1989 r., ale gdzieś między 2010 i 2015 r. Łączenie tego z rządami PiS jest zbyt powierzchowne, bo zagrało tu więcej czynników, które spowodowały, że sekularyzacja u nas galopuje – mówi „Polityce” dr Michał Jędrzejek, filozof, autor książki „Bóg umarł”.
Rodzimowiercy czczą słowiańskie bóstwa i składają im ofiary. Od niedawna – oficjalnie.
Wliczanie oceny z religii do średniej to nieraz jedyny powód, który powstrzymuje rodziców przed wypisaniem dziecka z tego przedmiotu. Dotyczy to szczególnie uczniów szkoły podstawowej, którzy chcą dostać się do dobrego liceum.
Religia to nie wirus, który opanował nasz mózg, ale genialny mechanizm ewolucyjny – mówi brytyjski antropolog Robin Dunbar, autor książki „Religijni”.
Jedni dostrzegają wizerunek Madonny lub Jezusa Chrystusa na drzewie, inni na naleśniku widzą twarz Jarosława Kaczyńskiego. To pareidolia, zdarza się każdemu z nas. Na czym polega i skąd się bierze to zjawisko?
Rozmowa z aktorem Michałem Żebrowskim o tym, kto i jak gra nami, a także o tym, jak się z tego wyzwolić.
Szczerze martwimy się niszczeniem demokracji w Polsce. Ale czy sami bierzemy prawa obywatelskie na poważnie? Czy uznajemy zasadę równości, czy też równość dotyczy tylko tego, co do nas podobne lub ma swoje miejsce w tradycji?
Pierwsza komunia staje się dla wielu polskich dzieci sakramentem pożegnania z Kościołem katolickim. Dlaczego? Można powiedzieć, że Kościół wypija właśnie piwo, które sam sobie nawarzył.
Jestem osobą, która skupia paradoksy: gej ze wsi, jeszcze na dodatek wierzący, progresywny artysta – mówi o sobie Daniel Rycharski, bohater filmu „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta.