Niezbędnik

Nasz przyjaciel strach

Small talk zaczął być źródłem stresu

„Generalnie jesteśmy coraz bardziej rozdrażnieni, sfrustrowani, zmęczeni, czasami wściekli i napięci”. „Generalnie jesteśmy coraz bardziej rozdrażnieni, sfrustrowani, zmęczeni, czasami wściekli i napięci”. Mirosław Gryń / Polityka
Dr Marzena Cypryańska-Nezlek o tym, dlaczego pogawędka o pogodzie straciła miłą neutralność i zaczęła wywoływać napięcie.
Dr Marzena Cypryańska-NezlekKrzysztof Żuczkowski/Forum Dr Marzena Cypryańska-Nezlek

KATARZYNA KAZIMIEROWSKA: – Niedobrze, że koszą, idą upały i susza, trawa tego nie wytrzyma – powiedziałam ostatnio do pana kioskarza. – Co pani mówi? Niech koszą. Korzenie trawy się wzmocnią. Zresztą co to za moda z tymi łąkami w mieście – usłyszałam. Obraził się na mnie.
MARZENA CYPRYAŃSKA-NEZLEK: – Tak, dziś nawet trawniki mogą być drażliwym tematem. A jak pani to widzi?

Że co człowiek, to inna reakcja: jeden boi się suszy i rosnących cen żywności, drugiemu podoba się, że mamy lato bez deszczu. I zależnie od pory roku albo przejmuje się zmianami klimatu, albo nie – badania różnych ośrodków raz donoszą, że 70 proc. Polaków jest zaniepokojonych, a za chwilę, że tylko 30 proc. bierze zmianę klimatu na poważnie.
Zawsze zwracam uwagę na to, jak brzmiały konkretne pytania, i na to, czy w porównywanych badaniach rzeczywiście pytano o to samo. Czasami pozornie podobne pytania prowadzą do bardzo odmiennych odpowiedzi. Ważny jest też ich kontekst, np. jaki był dominujący przekaz w mediach w czasie, kiedy prowadzono badania. Odpowiedzi respondentów mogą być też inne w zależności od tego, jak wyraziste są bezpośrednie przejawy zmiany klimatu, np. brak śniegu lub brak opadów przez dłuższy czas i wysychające rzeki. Takie wyraziste zdarzenia obniżają tzw. negacjonizm klimatyczny, określany też jako denializm klimatyczny.

Wiedza kontra pieniądze

W Polsce chyba denializm ma się dobrze.
Jeśli rozumiemy go jako zaprzeczanie zmianom klimatu, to już nie tak bardzo. Ale jeśli szerzej, jako różne bezzasadne poglądy i przekonania, które negują fakty naukowe dotyczące zmian klimatu, jego przyczyn i konsekwencji – to tak, niestety nadal jest zbyt powszechny, aby skutecznie przeciwdziałać postępującej zmianie klimatu.

Niezbędnik Inteligenta „Pogoda” (100169) z dnia 06.07.2020; Pogoda: to, co czuje ciało; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasz przyjaciel strach"
Reklama