Dość szybko zapomnieliśmy, że kiedyś, jeszcze kilkanaście lat temu, niemal wszystkie zimy były przez wiele dni surowe – to znaczy mroźne i śnieżne. I niemal nikogo nie dziwiły.
Rok 2020 był dla Europejczyków najcieplejszym w historii pomiarów, dla reszty świata równie ciepłym co 2016, dotychczasowy rekordzista. W sumie pożegnaliśmy najgorętszą dekadę. I niestety – chłodniej nie będzie.
W kierunku Oceanu Arktycznego płyną olbrzymie ilości ciepła. Czy wobec tego w drugiej połowie stycznia nadejdą siarczyste mrozy? Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale tempo akcji w tym synoptycznym dreszczowcu rośnie.
Dla trzech województw IMGW wydał alerty trzeciego, najwyższego stopnia, ostrzegano nawet przed trąbami powietrznymi. W Warszawie burza i porywisty wiatr pozrywały linie tramwajowe, wstrzymano lądowania samolotów na lotnisku im. Chopina.
Prof. Paweł Rowiński o tym, jakie problemy już mamy w Polsce z wodą i co trzeba zrobić, żeby w przyszłości nie było ich więcej.
Po suszy przychodzi powódź, a po niej znowu susza. Zimą jest za ciepło, wiosną zdecydowane zbyt zimno. Długo nie pada, a później przychodzą nawałnice. Wszystko z powodu temperatury. Co szykuje nam ona w przyszłości?
Jest kontrowersyjne, kosztowne i niepewne, ale wypróbowywane w kilkudziesięciu krajach świata. I co ciekawe, wygląda na to, że choć nie zawsze i nie idealnie, zasiewanie chmur jednak się udaje.
Prof. Krzysztof Błażejczyk o tym, z czego się bierze i czym się objawia wrażliwość na pogodę oraz czy ludzie kiedyś się jej pozbędą.
Prof. Jacek Szaflik o tym, jakie okulary kupić i jak się zachowywać, żeby nie ślepnąć od słońca.
Dr Marzena Cypryańska-Nezlek o tym, dlaczego pogawędka o pogodzie straciła miłą neutralność i zaczęła wywoływać napięcie.