Niezbędnik

Porządek piękna

Jaka jest i jaka będzie sztuka

Marcel Duchamp (1876–1918 ), „Koło rowerowe”. Marcel Duchamp (1876–1918 ), „Koło rowerowe”. Dan Kitwood / Getty Images
Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, o tym, jak sztuka stawała się tym, czym jest dziś, co świadczy o jej wartości i czy nadchodzi jej koniec.
Jarosław SuchanWojciech Olszanka/East News Jarosław Suchan

ALEKSANDER ŚWIESZEWSKI: – Kto w świecie sztuki podpalił lont, który rozsadził wcześniejsze myślenie i wartościowanie w sztuce? Kazimierz Malewicz czarnym kwadratem? Marcel Duchamp „object trouve”? Pablo Picasso „Pannami z Awinionu”?
JAROSŁAW SUCHAN: – Każdy na swój sposób. Taki był Zeitgeist. Poczucie, że odwieczne formuły stały się nieadekwatne, było wówczas dość powszechne. Tak samo jak potrzeba znalezienia nowego języka zdolnego oddać skomplikowanie świata. A on zaczął się gwałtownie zmieniać pod wpływem naukowych i technologicznych osiągnięć.

Picasso rozsadza utrwalony i przyjmowany za „naturalny” sposób przedstawiania rzeczy. Malewicz traktuje obraz jak rejestrator energii kształtujących naszą rzeczywistość i dochodzi w końcu do przedstawienia czarnego kwadratu na białym tle. Jest jeszcze Wassily Kandinsky, który dąży do oddania czystej emocji, bez pośrednictwa jakichkolwiek mimetycznych przedstawień – co doprowadza go do abstrakcji. Najdalej idzie Duchamp – wystawiając zwykłe przedmioty, kwestionuje wszystko, na czym sztuka opierała się dotychczas. Nie tylko łączenie jej z przedstawieniowością, ale także z manualnym kunsztem. Dla niego sztuka była sprawą nie tyle umiejętnego posługiwania się pędzlem, ile intelektu.

Wtedy następuje zerwanie z pięknem, a wiodącą wartością staje się nowatorstwo i przekraczanie granic?
Czy Duchampowi chodziło o stworzenie czegoś nowego? Myślę, że bardziej o prowokowanie niezwykłych doświadczeń oraz sytuacji intelektualnych. O wytrącanie naszego myślenia z utartych kolein, wstrząsanie naszą wyobraźnią. Podobnie inni przedstawiciele dadaizmu – raczej nie dążyli do zastąpienia starych formuł nowymi, lepszymi.

Niezbędnik Inteligenta „Świat sztuki” (100181) z dnia 25.04.2021; Sztuka przeżycia; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Porządek piękna"
Reklama