Niezbędnik

Czy życie mogło powstać na Marsie?

31. Czy życie mogło powstać na Marsie?

Obraz powierzchni Marsa uzyskany ze zdjęć wykonanych przez łazik Curiosity. Obraz powierzchni Marsa uzyskany ze zdjęć wykonanych przez łazik Curiosity. NASA/JPL - Caltech

W sierpniu 1996 r. amerykański naukowiec dr David McKay z agencji NASA opublikował na łamach czasopisma „Science” artykuł, w którym twierdził, że odkryty na Antarktydzie meteoryt pochodzący z Marsa (noszący nazwę ALH 84001) zawiera ślady pozaziemskich mikroorganizmów. Choć większość badaczy nie zgodziła się z tą interpretacją, publikacja McKaya ożywiła gorącą dyskusję na temat możliwości narodzin życia na Czerwonej Planecie. Uczeni od dawna podejrzewali, że w dalekiej przeszłości Mars miał atmosferę, a na jego powierzchni znajdowały się rzeki i oceany. Panowały tam więc warunki sprzyjające powstaniu życia, dopiero później planeta stała się sucha i być może całkowicie jałowa (przynajmniej na powierzchni).

Co więcej – twierdzili niektórzy – życie mogło najpierw narodzić się na Czerwonej Planecie i stamtąd przybyć na Ziemię. Wszyscy bylibyśmy zatem potomkami Marsjan. Hipoteza ta opiera się na dwóch założeniach: po pierwsze, że samodzielne narodziny życia na Ziemi z jakichś powodów były trudne. Po drugie, ponieważ Mars jest mniejszy od naszej planety, zatem po uformowaniu się szybciej ostygł i stał się się przyjazny dla życia. W Czerwoną Planetę mogła zaś w pewnym momencie uderzyć planetoida i wybić z niej skały, które – tak jak meteoryt ALH 84001 – dotarły na Ziemię po tysiącach lat podróży w przestrzeni kosmicznej. W ich wnętrzu przetrwały zaś mikroorganizmy, gdyż, co udowadniają ziemskie bakterie, potrafią przybierać formy przetrwalnikowe i trwać w „hibernacji” w bardzo niesprzyjających warunkach nawet przez dziesiątki tysięcy lat.

Hipoteza ciekawa, ale – jak twierdzi m.in. prof. Andrew Knoll, geolog z Harvard University – zawiera błędne założenia. Na przykład fakt, że Mars ostygł wcześniej niż Ziemia, nie ma aż takiego znaczenia z punktu widzenia życia, gdyż o temperaturze powierzchni planety w stopniu znacznie większym od stanu jej wnętrza decydują atmosfera i aktywność Słońca.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Nauki przyrodnicze; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy życie mogło powstać na Marsie?"
Reklama