Niezbędnik

Czy kiedyś człowiek był zdrowszy niż dziś?

88. Czy kiedyś człowiek był zdrowszy niż dziś?

W przyszłości będziemy coraz słabsi i coraz bardziej zależni od medycyny. W przyszłości będziemy coraz słabsi i coraz bardziej zależni od medycyny. Shutterstock
System immunologiczny człowieka stale zmienia się na niekorzyść z powodu niewłaściwego stylu życia (głównie braku ruchu) i złych nawyków żywieniowych (zbyt dużo węglowodanów i cukrów).Shutterstock System immunologiczny człowieka stale zmienia się na niekorzyść z powodu niewłaściwego stylu życia (głównie braku ruchu) i złych nawyków żywieniowych (zbyt dużo węglowodanów i cukrów).

Mit złotego wieku u cywilizacji antycznych, jak i biblijny raj zakładają, jakoby w przeszłości człowiekowi było lepiej. Był szczęśliwszy, zdrowszy, mniej zapracowany, no i żył znacznie dłużej. Dziś także pokutuje pogląd, że kiedyś ludzie jakoś mniej chorowali. Pod względem naukowym ta teza jest nie do obronienia.

„Jesteś tym, co jesz” – to hasło zyskało na popularności. I to na jego podstawie zakłada się, że styl życia naszych przodków gwarantował im długie życie w dobrej kondycji.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Zdrowie; s. 111
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy kiedyś człowiek był zdrowszy niż dziś?"
Reklama