Niezbędnik

Czy kiedyś człowiek był zdrowszy niż dziś?

88. Czy kiedyś człowiek był zdrowszy niż dziś?

W przyszłości będziemy coraz słabsi i coraz bardziej zależni od medycyny. W przyszłości będziemy coraz słabsi i coraz bardziej zależni od medycyny. Shutterstock
System immunologiczny człowieka stale zmienia się na niekorzyść z powodu niewłaściwego stylu życia (głównie braku ruchu) i złych nawyków żywieniowych (zbyt dużo węglowodanów i cukrów).Shutterstock System immunologiczny człowieka stale zmienia się na niekorzyść z powodu niewłaściwego stylu życia (głównie braku ruchu) i złych nawyków żywieniowych (zbyt dużo węglowodanów i cukrów).

Mit złotego wieku u cywilizacji antycznych, jak i biblijny raj zakładają, jakoby w przeszłości człowiekowi było lepiej. Był szczęśliwszy, zdrowszy, mniej zapracowany, no i żył znacznie dłużej. Dziś także pokutuje pogląd, że kiedyś ludzie jakoś mniej chorowali. Pod względem naukowym ta teza jest nie do obronienia.

„Jesteś tym, co jesz” – to hasło zyskało na popularności. I to na jego podstawie zakłada się, że styl życia naszych przodków gwarantował im długie życie w dobrej kondycji.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Zdrowie; s. 111
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy kiedyś człowiek był zdrowszy niż dziś?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >