Niezbędnik

Co jest dobre?

Zagajewskiego rady na dobre życie

Adam Zagajewski jest w ostatnich latach najobficiej nagradzanym na świecie polskim poetą i eseistą. Adam Zagajewski jest w ostatnich latach najobficiej nagradzanym na świecie polskim poetą i eseistą. Marijan Murat / EPA / PAP
Adam Zagajewski o tym, jak się dogadać ze sobą i co nam może dać zapasowy świat.
Adam ZagajewskiMateusz Skwarczek/Agencja Gazeta Adam Zagajewski

JACEK ŻAKOWSKI: – Przychodzi człowiek do poety, i pyta, co jest dobre w życiu.
ADAM ZAGAJEWSKI: – Uśmiech. Między innymi.

Bo?
Bo to jest esencja człowieczeństwa. Moment bezinteresowny wyrwany z przymusu egzystencji.

W sensie…
...takim, w jakim zamyślenie, momenty refleksji są zawieszeniem pościgu życiowego. Życie to wieczny pościg za różnymi dobrami. Jak się ktoś uśmiechnie w tramwaju czy bibliotece, nagle pojawia się jakiś inny świat. Coś poza gonitwą.

Jako zachęta do afirmacji, której jest pan piewcą?
Nie wiem, czy jestem piewcą afirmacji. Ale napisałem wiersz „Spróbuj opiewać okaleczony świat”, który za mną chodzi od lat. Tak myślę. To nie była konstrukcja wyłącznie estetyczna.

Szukamy rad dla ludzi, którzy marzą, żeby świat był w miarę możliwości dobry. Co by znaczyła rada „Spróbuj opiewać okaleczony świat”?
To nie rada. To wiersz. Radość, że świat istnieje. Pokaleczony potwornie. Ciągle kaleczony. Codziennie dochodzą nas straszne wiadomości. A życie ma zapasy – spiżarnie pozytywnych wartości, w których znajdują się rozmaite substancje.

Kaczyński przejął Sąd Najwyższy. A – przepraszam, że trywializuję – Adam Zagajewski na to: „hortensje wciąż kwitną!”?
Bardzo dobry skrót. Choć już przekwitają. Nie chcę się zgodzić na to, żeby moją egzystencję zatruwał niewysoki starszy pan z Żoliborza. Żoliborz kojarzy mi się zresztą raczej z Jackiem Kuroniem, o wiele wybitniejszą postacią. Nie możemy pozwolić, by nam odbierano radość. Mogą nam bardzo wiele zabrać. Ale nigdy nie spaskudzą wszystkiego.

Opiewanie świata jest dobre, bo zmniejsza pokusę rozpaczy np.

Niezbędnik Inteligenta Nr 2/2018 (100138) z dnia 24.09.2018; Wywiad; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Co jest dobre?"
Reklama