Polityka Jerzego Baczyńskiego
Od 16 lat szefuje zespołowi, który zmienił „Politykę” z wielkiej, czarno-białej płachty, w lidera rynku tygodników opinii, słynącego z wysokiej jakości dziennikarstwa politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego.
Jerzy Baczyński, od 1994 roku Redaktor Naczelny POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Jerzy Baczyński, od 1994 roku Redaktor Naczelny POLITYKI

wideo

Jerzy Baczyński w Radiu ZET, 22 października 2010 r.

Jerzy Baczyński, urodzony w 1950 roku, należał do młodszego pokolenia niż jego poprzednik na stanowisku Naczelnego „Polityki”, Jan Bijak. W prasie zaczął pracować w latach 70. Do „Polityki” przyszedł w 1983 roku, po kłopotach weryfikacyjnych w „Życiu Warszawy” i po powrocie z „solidarnościowej” emigracji w Paryżu.

W „Polityce” od początku zajmował się przede wszystkim tematyką ekonomiczną. Choć nie tylko, bo gdy tylko pojawiała się okazja, chętnie wchodził w rolę publicysty politycznego. Kierował po drodze także działem krajowym, czyli musiał sprawdzić się jako dziennikarz społeczny i jako redaktor opiekował się kolegami, którzy uprawiali bardzo różne gatunki dziennikarskie, w tym reportaż.

Gdy został zastępcą redaktora naczelnego szybko pokazał, że potrafi znakomicie widzieć pismo jako całość, umie kierować większymi zespołami, że dobrze czuje rynek medialny, na którym krążą nie tylko treści, ale też krążą reklamy i biznesowi konkurenci. A o powodzeniu każdego wydawnictwa decydują czytelnicy. Wierzył, że „Polityka” ma potencjał, aby stać się pismem dynamicznym, cotygodniowym magazynem, który komentuje najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata, pokazuje ten świat, nie pozostawia obojętnym.

Tą wizją zaraził zespół, który powierzył mu stery redakcji w maju 1994 roku. Przygotowywanie nowych szat i nowej formuły tygodnika trwało rok z okładem. 7 października 1995 r. ukazał się ostatni numer w starej szacie graficznej: olbrzymia płachta, wydrukowana w szarościach i czerwieni, która po rozłożeniu zajmowała całe biurko. Kolejny numer – ten z 14 października – ukazał się już na 100 stronach i w kolorze.

Od tamtej pory nasz tygodnik pod rządami Jerzego Baczyńskiego cały czas się rozwija, wyznaczając wysokie standardy w dziedzinie dziennikarstwa i jakości dostarczanych czytelnikowi materiałów. Przyciąga najlepszych autorów, publicystów i reporterów w kraju. Pomimo rynkowych zawirowań i kryzysu prasy drukowanej, cały czas utrzymuje pozycję lidera i najwyższą sprzedaż w segmencie tzw. tygodników opinii.


Materiał powstał na podstawie książki Wiesława Władyki "Polityka i jej ludzi", wydanej w 2007 r. z okazji 50-lecia naszego Tygodnika.

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną