Książka laureata Paszportu Polityki za rok 2010 w kategorii Literatura
"Balladyny i Romanse" mozna czytac na wiele sposobów: jako humoreskę o zstąpieniu bogów na ziemię, jako traktat o popkulturze, która weszla w miejsce religii, albo jako powiesć psychologiczną. (Justyna Sobolewska, POLITYKA)
Wydawnictwo Literackie/materiały prasowe

Pewnego dnia bogowie postanawiają działać. Dużą grupą zstępują wśród ludzi. Czy Nike, Afrodycie, Jezusowi, Ozyrysowi, Lucyferowi i innym uda się przywrócić właściwe hierarchie? Czy ludzkość jeszcze raz uwierzy? I dlaczego bogowie, mając tak wiele możliwości, na miejsce swego „zniebozstąpienia” wybrali akurat „kraj w promocji”, czyli Polskę?
 

"Balladyny i romanse" spełniają moje wyobrażenia o powieści XXI w.: łączącej awangardową formę z wielokierunkowa refleksją na temat kondycji współczesnego człowieka. Do tego dochodzi kapitalnie oddany język, wyrafinowana kompozycja, tragikomiczna tonacja, lecz to wszystko nie stawia oporu przy lekturze. Przeciwnie: czyta sie jednym tchem. I miesiącami o tej książce myśli. Mistrzostwo! (Marta Miziuro) 

 Nominacja dla Ignacego Karpowicza za "Balladyny i romanse", powieść o duchowości, która odradza się ze skrawków i resztek religii. Jego książka - najbardziej pokręcona powieść całej pierwszej dekady XXI w. - to narracyjna wizja świata, do którego zeszli bogowie na miarę naszej wyobraźni. (Przemysław Czapliński)
 
Ignacy Karpowicz – ur. w 1976 r. - prozaik, tlumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego, podróżnik. W 2006 r. ukazała się jego debiutancka powieść "Niehalo" (Czarne), za którą został nominowany do Paszportów POLITYKI. W 2007 r. wydał "Cud" (Czarne) i "Nowy kwiat cesarza" (PIW). Powieść "Gesty" (WL) była w 2009 r. nominowana do nagrody literackiej Nike.

Do kupienia w sklepie internetowym www.skleppolityki.pl w cenie 29.90 zł.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj